2021.05.09 · Gitara #0, czyli (od)budowa
< = >
Gitara #0: po lewej niegdyś, po prawej teraz w nowym życiu.

Zbudowałem gitarę. Albo odbudowałem, bo technicznie rzecz biorąc istniała już wcześniej — ale nie dałoby się jej nazwać instrumentem użytecznym. Została zbudowana przez kogoś mocno „na oko” i z powodu zaniedbania oraz wad konstrukcyjnych popadła w ruinę. Na pierwszy rzut oka: niekompletne wyposażenie, uszkodzone klucze, nadliczbowe dziury przy śrubach mocowania gryfu, zbyt wąski i zdeformowany gryf. W takim stanie zdobyłem ją od kolegi (dzięki, P.!), mając w głowie nierozsądny plan wskrzeszenia…

…który chyba właśnie się powiódł. Co zachowałem: drewno korpusu, maskownicę, potencjometr głośności i gniazdo jack z płytką. Z powodu braku wprawy w precyzyjnej obróbce drewna kupiłem gotowy gryf o standardowej menzurze 25,5", który wymagał tylko dowiercenia potrzebnych otworów montażowych i regulacji pręta — progi okazały się być osadzone zaskakująco równo. Odważnie postanowiłem, że zamiast mostka stałego zainstaluję konstrukcję tremolo tradycyjnie instalowaną w Stratocasterach, co wiązało się z wydłubaniem dużej dziury na wylot oraz płaskiego wgłębienia z tyłu korpusu [1]. Pierwotnie planowałem wykończenie drewna przez postarzenie octanem żelaza, ale zamiast tego pokusiłem się o opalenie go palnikiem [2]. Eksperyment okazał się umiarkowanie udany z powodu powstania kilku pęknięć w powierzchni korpusu i nierównego zaczernienia. Drewno zaolejowałem olejem tungowym w trzech warstwach.

Lista prac:

Obecne wyposażenie (część mechaniczna: nikiel, część elektryczna: matowa czerń):

A tak brzmi pierwszy wymyślony na niej motyw — przetworniki gryf i środek, plugin Aurora DSP Rhino z włączonym chorusem i reverbem [5]:

Podsumowanie projektu? Powiem tyle: apetyt rośnie w miarę jedzenia.


[1]: https://www.gearnews.com/wp-content/uploads/2020/03/Guitar-Tremolo-Diagram-Set-Up-Your-Trem.jpg
[2]: https://en.wikipedia.org/wiki/Yakisugi
[3]: http://merlinpickups.pl/index?id=beef-n-bone-ceramic-single-coil
[4]: http://www.electric-guitar-info.com/electric-guitar-switch.html
[5]: https://auroradsp.com/en/strona-glowna/46-rhino-guitar-plugin.html